wtorek, 7 stycznia 2020

Domki jak z bajki, czyli zawsze współczesna architektura drewniana

Drewno w budownictwie od wieków odgrywa ogromną rolę. Pierwszym schronieniem człowieka były jaskinie, potem ziemianki i lepianki a wraz z rozwojem narzędzi pojawiły się chaty drewniane. Początkowo jednoizbowe bez paleniska, następnie z miejscem na ogień tzw. kurne chaty, w których spowici dymem przebywali mieszkańcy wraz z inwentarzem. Potem rozleglejsze domy dwuizbowe aż po piękne drewniane dwory. Równolegle powstawały drewniane budowle gospodarcze i użytkowe między innymi młyny wodne lub wiatrowe, kuźnie, szkoły, kapliczki i kościoły. 



Domy drewniane budowane w konstrukcji szkieletowej lub z bali mają wiele zalet. Przede wszystkim krótki czas budowy, energooszczędność, wynikającą z zastosowania materiałów izolacyjnych w całej grubości ścianki, większą powierzchnię użytkową dzięki mniejszej grubości ścian zewnętrznych, możliwość prowadzenia prac nawet w zimie gdyż jest to technologia sucha oraz możliwość łatwej modernizacji czy rozbudowy domu. 

Lekkie konstrukcje oparte na drewnianym szkielecie uzupełniane są ścianami z mniej wytrzymałego materiału. Do wypełnienia ścian dawniej stosowano: trzcinę lub słomę zmieszaną z gliną (konstrukcja szachulcowa) lub cegłę, obie te konstrukcje potocznie nazywamy murem pruskim. Inną metodą jest obijanie ścian deskami z wypełnieniem materiałem izolacyjnym typu trociny czy torf. W dzisiejszych konstrukcjach szkieletowych ściany powstają z desek a od strony wewnętrznej z płyt gipsowo-kartonowych. Izolację termiczną stanowią wełna mineralna lub styropian. Domy o konstrukcji szkieletowej można tynkować lub stosować drewnianą oblicówkę. Nowoczesne jednorodzinne domy w konstrukcji szkieletu drewnianego cechuje ciekawa architektura, parametry izolacji cieplej spełniające warunki dla domów energooszczędnych, funkcjonalność wnętrz oraz niepowtarzalny klimat.  


Domy z bali mają swój charakter, styl i klimat. Szczególnie te z bala okrągłego przypominają od razu górskie krajobrazy. Są oryginalne, nawet jeżeli w okolicy pojawiają się domy wybudowane na podstawie tego samego projektu to indywidualne wykończenie nadaje im jedyną i niepowtarzalną formę. Zastosowane detale, wykonane ręcznie przez cieśli podkreślają piękno drewna i urok domu. Tu widoczna jest ręka dobrych wykonawców.
Trwałość i warunki cieplne domu zależą od dwóch czynników: jakości drewna, rodzaju, grubości, stopnia wysuszenia oraz uszczelnienia połączeń między balami. Drewno ma bardzo niski współczynnik przewodzenia ciepła, dlatego łatwiej zaprojektować energooszczędny dom drewniany. Ilość wymaganego do ogrzania ciepła zależna jest głównie od grubości ścian, optymalnie powinny mieć 20-40 cm, powierzchni i rodzaju okien i drzwi. Ponadto domy drewniane wywierają pozytywny wpływ na zdrowie. Drewno przyjmuje i oddaje wilgoć co tworzy mikroklimat. Cyrkulacja powietrza oraz olejki eteryczne wydzielane przez drewno wewnątrz domu, pomagają w regeneracji organizmu, w szczególności układu oddechowego.
 

Domy drewniane maja także wady. Ściany pracują, drewno, w zależności od temperatury i wilgotności powietrza, rozszerza się i kurczy a więc trzeszczy. Nowe prawie białe bale z czasem ciemnieją. Na ścianach osiada kurz, raz na jakiś czas należy je umyć.
Domy drewniane składane są z gotowych elementów, budowa przebiega dość szybko, około 3-6 tygodni. Wcześniejsze dłuższe przygotowanie to wylanie fundamentu. Samo wznoszenie budynku najlepiej zlecić wyspecjalizowanym ekipom reszta zależy już od wymagań, ostatecznego komfortu i możliwości finansowych inwestora.   

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz